fbpx

Başlamak İçin Asla Geç Değildir!..

Eskrime başlamada doğru yaş nedir?

Hemen tüm velilerin eskrim için en doğru başlama yaşı konusunda kafalarının karıştığı bilinen bir durumdur. Bunun en önemli nedenlerinden biri de bu spora eğitimci olarak emek verenlerin farklı görüşlerinden kaynaklanmaktadır. Bu tereddüdün devamında ise “peki, başlama yaşı çocuğumun iyi bir performans sporcusu olmasını etkiler mi?” kaygısı haliyle kendini göstermektedir. Önce bu soruya cevap vermek gerekir: “Hayır, performans sporcusu olmak için çocuğunuz yaşı çok geç değil!

Bu sorunun temelinde bir çok spora çok küçük yaşlarda başlanması yatmaktadır: Örneğin jimnastikte, çocuklar neredeyse kreş yaşında alınmaya başlanıyor. Bir kaç yıl önce, Fransa’da, Biyomedikal Araştırmalar ve Spor Epidemiyolojisi Enstitüsünde yapılan bir çalışmada; bazı spor dallarında sporcuların sıçrama gösterdiği ortalama yaşlar belirlenmiş. Buna göre; yüzmede 21 yaş, satrançta 31.4 yaş, 100 metre koşuda 25-26 yaş, maratonda 27 yaş sporcuların performanslarında belirgin bir sıçrama yaptıkları ortalama yaşlar olduğu tespit edilmiş. Bu çalışmanın göstermiş olduğu sonuçlardan biri de elit sporcuların mutlaka genç olmaları ve dolayısıyla bu sporlara da mümkün olduğunca erken başlamalarıdır.

Maalesef; bu tür bir çalışma eskrim için henüz mevcut değildir. Ancak yapılmış olan karşılaştırmalara göre eskrimin daha çok satranca benzer bir özellik gösterdiği ve zihinsel olgunluğun oturmasıyla başarının doğrudan ilişkisinin bulunduğudur.

The Guardian‘ın 2012 Olimpiyatlarında yapmış olduğu bir analizde; eskrim sporcularının yarısından çoğunun 30 yaş ve üzeri, en genç yaşın 14 ve en yüksek yaşın 40 yaş olduğu görülmüştür. Aynı olimpiyatlarda jimnastik dalında ise yaş ortalaması sadece 19’dur.

“Eskrime başlangıç yaşının ne kadar erken olması başarılı bir performans sporcusu olmasını aynı derecede etkiler,” iddiasında bulunmak sanırım temelsiz kalacaktır. Buna en güzel örnekler, derece almış olimpiyat sporcuları ve eskrime başlama yaşlarıdır: Sergei Golubitsky, 11 yaş; Ibtihaj Muhammad, 13 yaş; Bretta Heidemann, 14 yaş; Tim Morehouse, 14 yaş; Peter Westbrook, 15 yaş; James Williams, 18 yaş; Maya Lawrence, 15 yaş.

Eskrim velisinde ortaya çıkan en önemli beklenti, sporcularında “çok hızlı bir gelişim göstermesidir.” Bu tam anlamıyla gerçek dışı bir beklentidir. Sporcularını aynı yaştaki diğerleriyle kıyaslamaları bir diğer büyük hatadır. Her çocuk farklı bir gelişim ve olgunluk süreci gösterir.

İleri yaşta başlayan bir çocuk bir çok temel hareketi daha kısa bir sürede alacağı için zorlanabilir ama zihinsel olgunluğu daha gelişmiş olduğundan kavramada keskinliği ona yardım edecektir. Diğer yandan; daha küçük yaşta başlayan çocuklar, bir çok temel hareketi çok daha iyi özümseyerek kavrayacak ancak belki de tüm bunları beceriye dönüştürmek için zihinsel olgunlaşmaya ihtiyacı olacaktır.

Sonuç olarak: “Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun eskrime başlamak için asla geç değildir!..

 

Kaynak:  IRINA CHIRASHNYA, Mart 2017. https://academyoffencingmasters.com/blog/right-age-to-start-fencing-is-my-child-too-old/

Çeviri ve edit: Nihan Karcı Karavelioğlu (KİSK Başkanı)

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter