fbpx

Andrea Cassara – Olimpik Eskrimciler

Andrea Cassara – Olimpik Eskrimciler

Andrea Cassara, 1984 yılında İtalya’da doğdu. Erkeler flörede hem bireysel hem de takım olarak uluslararası bir çok şampiyonada dereceler aldı. Cassara üç kez Avrupa şampiyonu (2008, 2011 ve 2015’de) ve 2011’de Dünya şampiyonu unvanını kazanırken 4 kez (2004, 2008, 2012 ve 2016’da) olimpiyatlara katılma başarısı gösterip üçünde madalya kazandı. 2004 Yaz Olimpiyatlarında ferdide bronz madalya alırken takım olarak şampiyon oldular. Takım olarak aynı başarıyı 2012 Londra Olimpiyatlarında da gösterdiler.

Sporcu ve Antrenör

Cassara, şu sıralar önümüzdeki olimpiyatlar için hazırlıklarını devam ettirirken bir yandan Brescia Üniversitesinde spor bilimi eğitimine devam ediyor. Bir yandan da çocuklara ve gençlere koçluk yapıyor. Özellikle çocuklara eskrimi sevdirmek için yoğun bir çaba harcadığını söylüyor: “Eskrim kariyerimle karşılaştırdığımda eğitmenliğin ne kadar da zor olduğunu fark ediyorum. Özellikle sporcularımın maçlarında yaşadığım stres ve heyecanı anlatamam.

Hedef önce Tokyo!

Andrea Cassara, elde ettiği bir çok başarılı sonuçlardan sonra şimdi kendisini daha az baskı altında hissettiğini ve Tokyo Olimpiyatlarına daha rahat hazırlandığını iletiyor: “2008 Pekin ve 2012 Londra’da, özellikle Londra’da çok fazla baskı yaşadım çünkü dünyanın bir numarasındaydım ve tüm gözler üzerimdeydi. Bu baskı yüzünden takımda kazandık ama ben ferdide kazanamadım. Bireyselde gerçekten çok iyi performans göstermek gerekiyor. Umarım, Tokyo’da daha az stresli olacağım. Bu oyunlara katılmayı hak ettim ve gideceğim için mutluyum. Orada ne olacağını göreceğiz.

Boks Antrenmanları

Çok yoğun ve ağır antrenmanlar yapmadığını; vücudunu artık çok iyi tanıdığını ve buna göre bir düzen oluşturduğunu anlatıyor. Yeni ilgisi ise boks yapmak: “Evet, antrenmanlarımı daha ilginç ve eğlenceli kılmak için değişik şeyler deniyorum. Enzo Lefort gibi diğer eskrimcilerin ve özellikle Fransızlar yaptığı gibi boks yapıyorum. Gerçekten eğlenceli…

En iyi antrenmanlar: turnuvalar…

Antrenmanlarda en çok zorlandığınız durum rekabet edecek iyi bir eş bulmadaki sıkıntıdır. Rekabet olmadan ne bedeninizi ne de zihninizi zorlayabilirsiniz. Beden ve zihnin hazır olması gerekir. Bu nedenle artık en iyi antrenmanlarım katıldığım turnuva ve şampiyonalardır.

Olimpiyat sporcusu olmak

Olimpiyat Oyunlarına gittiğinizde, ne kadar küçük olduğunuzu anlıyorsunuz. Tüm dünya ve dünyadaki en popüler sporcular oradadır. Bunun sadece eskrim için var olmadığını anlıyorsunuz: yüzme, tenis ve her şey… Ve eğer madalya kazanırsanız yaşadığınız o çok ama çok özel anın tarifi yok gibidir.

Hakemi öpmek

Cassara, Amerikalı rakibi Massialas ile Dünya Kupası finali oynarken ilginç bir an yaşanıyor. Maçı 14-13 önde götürdüğü sırada hakem Natalia Zhuravleva puanı rakibine veriyor. Cassara, heyecanla itiraz ediyor ve kameraya bakılmasını istiyor. Görüntüleri izleyen hakem, yanlış karar verdiğini söyleyip durumu düzelttiğinde Cassara koşarak hakeme sarılıp onu öpüyor.

İşin sırrı dengedir

Eskrim hayatım sürecinde öğrendiğim en önemli şey dengeyi koruyabilmektir. Duygularını, hırslarını, isteklerini ama her şeyini yaşarken dengeli olmak bu işin sırrıdır. Kazandığında da kaybettiğinde de dengeyi korumalısın. Ve bir sonraki güne hazırlanmaya başlamalısın. Rekabet her yerde ve her zaman devam edecektir. Aşırı duygular dengeni kaybetmene neden olabilir.

En önemlisi zevk almak

Eskrimden öylesine zevk alıyorum ki sanırım bedenim ve zihnim izin verdiği sürece bu sporu yapmaya devam edeceğim. En güzeli nedir biliyor musunuz: Mecbur olduğunuz için değil gerçekten istediğiniz için bir şeyi yapıyor olmak...”

 

Kaynak:

1- Tokyo 2020

2- Wikipedia

3- Academy of Fencing Masters, Ekim 2020

Çeviri ve Düzenleme: Nihan Karcı Karavelioğlu, KİSK Başkanı

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter