fbpx

Eskrim ve Bale Arasındaki Romantik İlişki

Bale ve Eskrim Arasındaki Romantik İlişki

Eskrim ve bale arasında tarihsel bir bağ olduğu ve hatta bale için kökenini eskrimden aldığı söylenmektedir. Oldukça romantik geliyor kulağa. Peki öyle mi?

Bale ve eskrim arasındaki bağlantının 15. ya da 16. yy. da İtalya’da ortaya çıktığı tahmin ediliyor. O zamanlarda halk arasında popüler olan kılıç oyunlarının bir tür dans yorumu olarak yapılmaya başlanıyor.

Bir diğer rivayete göre ise hevesli bir dansçı ve eskrim öğrencisi olan Fransız Kralı 14. Louis’in  XIV (1643’ten eskrim ayak hareketlerini ve egzersizlerini kendi dans pratiğine ve bugün bildiğimiz bale biçimine getirdiği söylenir.

Bir başka yaklaşım da tarihsel olarak her iki faaliyetin de oldukça seçkin kesimler tarafından yapılıyor olmasıydı. Eskrim ve diğer danslar saray sosyal ve eğlence hayatının vazgeçilmezleri arasında yer alıyordu. O dönemlerde, aslında bir çok eğitmenin hem eskrim hem de bale eğitimini verdikleri yazılmaktadır. Bir çok dövüş ustasının mutlaka dans eğitimi aldığı da bilinmekteydi.

Tanınmış bir tarihi eskrim araştırmacısı olan Ken Mondschein’a göre ise böyle bir bağlantı kurmanın oldukça zorlama olacağıdır.

Her ikisinde de yer alan ayak hareketlerinin benzerliği ise tamamen yapılan sporun yada sanatın karakterinden kaynaklandığı söylenmektedir. Özellikle, zeminden güç almak ve vücudu belirli bir dengede tutmak için ayaklardaki biyomekanik hareketler benzerlik gösterir.

Ukraynalı olimpik eskrimci Olha Kharlan küçük yaşlarda aldığı bale eğitiminin eskrim yaparken oldukça faydasını gördüğünü söylemektedir.

Bu ilişkiyi Sevgili Damir Sayfutdinov hocamıza sormayı ise hiç denemeyin. Aksi takdire; pistte, parmak uçlarında zıplayan çocukları yere indirebilmek için “neler çektiğini” dinlersiniz.

 

Kaynaklar:

1- Devon Boorman, Academia Duello, 2019

2- Craig Harkins, FencingNet, 2014

2- Wikipedi, Olha Kharlan

Editör ve Düzenleme: Nihan Karcı Karavelioğlu, KİSK Başkanı

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter