fbpx

Damir Sayfutdinov Röportajı

Sevgili Damir Sayfutdinov Hocamıza bir çok soru yönelttim. Sevgili Tatiana Görgülü çevirileriyle bize yardımcı oldu. Benim için güzel bir sohbetti; sizlerin de keyifle okumasını dilerim. Hocamız sporcu kelimesini hiç kullanmadı; röportaj boyunca “çocuklar, çocuklarım” diye hitap etti.

SORU: Damir Sayfutdinov Hocam eskrime ne zaman başladınız? Kaç yaşındaydınız?

Eskrime 1978 yılında, 13 yaşında, Rusya’da flöre branşında başladım.

 

SORU: Küçüklüğünüzde, şimdi bize göre U10 – U12 dönemimi oluyor, nasıl bir eskrimciydiniz? Neler hatırlıyorsunuz?

Aynı buradaki gibi turnuvalara gidiyor, antrenmanlara katılıyordum. Çok disiplinliydik. Gelmediğinde ya da antrenmana geç kaldığında hocalarımız kızıyordu. Disipline çok önem verirdik.

SORU: Neden flöre branşını seçtiniz?

Kulübümüz beni ve arkadaşlarımı okuldan çağırdı. Sadece o eskrim kulübü vardı, flöre branşında eğitim veriyordu.

SORU: Antrenör olmaya ne zaman karar verdiniz? Kariyeriniz nerede başladı?

Askerden 1986 yılında geldim. Oynamaya devam etmek istiyordum ama sağlık koşullarım el vermedi. Belimde fıtık rahatsızlığı oluşmuştu. Eskrim sporcusu olmayı bıraktım ve antrenör olmaya karar verdim. Ufa’da antrenörlüğüm böyle başladı. 40 küçük sporcu topladık. İki gruba ayırdık. Pazar hariç her gün antrenman vardı. Bir grup Pazartesi, Salı, Çarşamba; diğer grup Salı, Perşembe, Cuma ve Cumartesi geliyordu. Sonra çocuklarım büyüdüler, her seferinde alttan yeni çocuklar ekliyorduk.

SORU: Türkiye’de eskrim antrenörlüğün akademisi yok. Siz Rusya’da eğitim aldınız mı?

Rus Eskrim federasyonunun antrenörlük kurusunu bitirdim. Pedagoji ve psikoloji eğitimlerini de aldım.

SORU: Damir Sayfutdinov için Türkiye’deki antrenörlük maceranız nasıl başladı?

St. Petersburg’da, 2007 yılında, Eskrim Büyükler Dünya Şampiyonası’nda Mehmet Karamete ile tanıştım. Mehmet Bey’in davetiyle Türkiye’ye geldim.

SORU: Türk Milli Takımında antrenörlüğünü yaptığınız dönemde, sporcularınız başarıları nelerdi?

Burak Babaoğlu, İrem Karamete, Merve Karamete ve Bora Biren’le Akdeniz Olimpiyatları, Dünya Şampiyonası, Circut Turnuvaları, Federasyon Kupalarında birçok başarılar elde ettik (Tevazu gösterdiğinden tek tek anlatmak istemedi hocamız).

SORU: Rusya’da aynı şekilde sporcularınızın başarıları nelerdi?

Rus Milli takımına katılan sporculardan Ruslan Nasibulik (Olimpik Sporcu) ve Sergey Katkov’ı yetiştirdim. Nasibulik Rus Milli Takımı ile Olimpiyatlarda 3. olmuştu.

SORU: Olimpik sporcularınızdan ve başarıya giden yoldaki tecrübelerinizi bahseder misiniz?

Sporcunun amacı olmalı. Kendisine ve hocasına inanmalı. Düzenli antrenman yapmalı. Antrenman sabah koşuyla başlayacak. Ardından kahvaltı… Antrenman 10.00-13.00 saatleri arasında; sonra öğle yemeği ve 17.00-20.00 saatleri arasında tekrar antrenman. Haftada en az 5 gün çalışılmalı. Bu şekilde kamplara girerek mental ve fiziksel olarak olimpiyatlara hazırlanılmalı.

SORU: Marmara Eskrim kulübünde kaç yıldır antrenörlük yapıyorsunuz?

Kulübümüze 9 Ekim 2009 yılında başladım. İlk açılış kurdelemiz masamın arkasındaki çerçevede asılı (Çerçeveyi gösterirken yüzünde gururlu bir tebessüm vardı).

SORU: Baş antrenörümüz olarak kulübümüzün olanaklarını dünya standartlarında olduğunu düşünüyor musunuz? Eğitim ve ekipman olarak?

Evet!.. (Kocaman bir evet çıktı ağzından) Biz, Rusya’da çalıştığımızda 50 çocuk aynı anda çalışırdı ve 4 pistimiz vardı. Pistlerin önü, maç sırasını bekleyen çocuklarla dolu olurdu. Burada pist sayısı 8 adet. Her şey var. Sporcu isterse ve çalışırsa tüm imkanlara sahip. Marmara Eskrim Kulübü iyi bir flöre kulübü.

SORU: Sporcularınıza en çok tekrarladığınız kelime nedir?

Sus!.. Çalış!..

SORU: Sporcu antrenör ilişkisi nasıl olmalı?

Güven olmalı. Her sporcu şartsız yüzde yüz hocasına güvenmeli. Aynı İrem Karamete’nin söylediği gibi.

SORU: Marmara Eskrim kulübü olarak turnuva katılımı en yüksek olan kulübüz. Birçok veli, öncelikli olarak kulübümüzü ve siz değerli hocalarımızı tercih etmekte. Bu sizde nasıl bir duygu uyandırıyor?

Her çocuğuma zaman ayırmalıyım. Velilerim ve sporcularım bana güvenmeli. Bu yaklaşımları bende oluşan sorumluluk duygumun daha da artmasına neden oluyor tabi ki…

SORU: İlk ve ortaokul seviyesindeki bazı beden eğitimi öğretmenlerimiz ve veliler, çocukları her yerde yapabilecekleri sporları yönlendiriyorlar. Eskrime çocuklarımızı ve gençlerimizi neden yönlendirmeliyiz? Bu yaklaşımda bulunan öğretmen ve velilere tavsiye olarak neler söylemek istersiniz?

Eskrimi ve olumlu etkilerini bilmediklerinden bu şekilde davranıyor olabilirler. Eskrim, her yönüyle mükemmel bir spordur. Çocuklara çok büyük katkıları vardır. Sadece sporcu olarak gelişim göstermelerini sağlamaz; aynı zamanda kişilik ve mental olarak onların olgunlaşmalarına büyük katkı verir. Velilerin ve öğretmenlerin bilgilendirilmeleri gerekiyor.

SORU: Damir Sayfutdinov için antrenman ve turnuvalarda en hassas olduğunuz konu nedir?

Çocuklarımın yüzü gülüyorsa benim de yüzüm güler. Onlar üzülüyorsa ben de üzülürüm.

SORU: Velilerden en fazla duyduğunuz ve usanmadan açıkladığınız soru nedir?

Hocam” diye başlıyorlar ”benim kızım/oğlum yapabiliyor mu?” ya da “Hocam, nasıl geçti turnuva?“ Ben hep aynı yanıtı veriyorum. Her çocuğumun gelişimi ve özellikleri farklı. Her çocuğumun bir zamanı var. Bekleyiniz. Acele etmeyiniz (Ben de gülümsüyorum).

SORU: Türkiye’deki velilerin antrenörlere yaklaşımını nasıl buluyorsunuz?

Ben kendi işeme konsantreyim. Ben kendi çocuklarıma bakarım.

SORU: Yeni eskrime başlayan sporcularımızın velilerine Damir Sayfutdinov olarak tavsiyenizi alabilir miyiz?

Veliler de aynı çocuklarım gibi hocalarına güvenecek. Sabırla bekleyecekler. “İyi bir insan yetiştireceğiz” birlikte.

SORU: Sporcularınıza tekrarladığınız bir öğüdünüz var mı?

“Çök, çök, çök!!!”

“Çalış, çalış, çalış!!!”

SORU: Marmara Eskrim Kulübü yönetimini nasıl buluyorsunuz?

Çalışıyorlar. Hocalarla diyalogları da gayet iyi. Çocuklarımızı yukarı taşımaya çalışıyorlar. Birlikte çalışıyoruz.

SORU: Eskrim güvenli bir spor mudur?

Evet en güveli spor dalıdır. Kullandıkları elbiseler ve maskeler güvenliği ve performansı düşünülerek, ileri teknoloji kullanılarak hazırlanmakta. Her sporda sakatlanma riski vardır. Antrenman esnasında silahla nasıl davranılması gerektiğini zaten biz öğretiyoruz.

SORU: Eskrime  kaç yaşında başlanır?

Günümüzde 7-8-9 yaş olarak başlanıyor. Her yaşın ilgisini çeken bir spor dalı olduğundan hobi olarak da başlanabilir. Hobi olarak başlayıp performans sporuna dönüştürenler de oluyor.

SORU: Bir eskrimci mental ve fiziksel olarak ne zaman eskrim yapmaya başladığını hissetmekte?

İlerleyen yaşlarda; 25-26 27 yaşlarında anlamaya başlıyor.

SORU: Yurt dışında yaz döneminde kamp giden sporcularımız oluyor. Kampa katılma yaşı uygun  her sporcu katılmalı mı? Bu kampların faydası nedir?

Bu durum; kampların içeriklerine göre değişmektedir. Sporcularımızın ufkunun açılması için önemlidir kamplar. Sporcu, kamplarda diyalog kurar, arkadaşlıkları gelişir, dostları olur, olgunlaşmasına yardımcı olur ve maçlar yaparak tecrübe kazanır.

SORU: Marmara Eskrim ailesine mesajınızı alabilir miyiz?

Hepinizi seviyorum!

Röportaj: KİSK Başkanı Nihan Karcı Karavelioğlu

Çeviri: Tatiana Görgülü

Damir Sayfurdinov Olimpik Eskrim Antrenörü
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter