fbpx

Eskrimde Başarılı Olmak

Eskrimde başarılı olmak için kazanılması gereken 10 alışkanlık!

Eskrim sporunda, ister çok yeni başlayın isterseniz bir kaç madalya almış kadar tecrübe sahibi olun, kazanılan alışkanlıklarınıza daima yenilerini eklemeye gayret etmelisiniz.

1- Öncelikle birer atlet olduğunuzu bilmelisiniz:

Modern eskrimde oldukça atletik bir spordur. Dayanıklılık, hız ve esneklikte en üst seviyelerde olmak zorundasınız. Biraz daha çöktüğünüzde ya da biraz daha hızlı atağa geçtiğinizde bir anda her şeyin tamamen farklı seyrettiğini göreceksiniz. Bunun için de her daim hazır bir kondisyona ihtiyacınız olacaktır. Bu kondisyona sahip olmak için de devamlı ve mümkünse her gün kondisyon amaçlı eksersizler yapmalısınız. Eskrimde başarılı olmak için iyi bir kondisyon oldukça önemlidir.

2- Ayak çalışmalarına odaklanmalısınız:

Mükemmel bir eskrim yeteneğine sahip olabilmek eskrimin temel ve olmazsa olmaz kurallarını öncelikle bilmekten geçer. Bunun dışında ayak çalışmalarında mükemmele ulaşmak için gayret etmelisiniz. Antrenmanın en yorucu kısmı olsa da ayak çalışmalarına gereken özeni göstermelisiniz. Ayak çalışmaları size oyun esnasında doğru zamanda doğru yerde olmanızı sağlayacaktır. İyi bir ayak çalışması için ise yapmanız gereken şey: Pratik yapmak, pratik yapmak ve pratik yapmaktır.

3- Fiziksel çalışmaları eskrim antrenmanlarının dışına da taşıyın:

Sadece eskrim antrenmanlarında değil dışarıda da bu aktivitelerinizi devam ettirin. Başarılı eskrimcilerin aynı zamanda iyi birer yüzücü olduklarını, iyi tenis oynadıklarını görürsünüz.

4- Rakibinize saygılı olun:

Her zaman rakiplerinize, antrenörlere ve görevlilere saygılı olun. Unutmayın, bir eskrimci sahada yetenekleriyle konuşur. Eskrimde başarılı olmak demek sadece kazandığınız madalyalar ve kupalar değildir.

5- Tavsiye almaya açık olun:

Her şeyi bilemezsiniz. Kendinizi geliştirmek ve eksikliklerinizi kapatmak için açık olun. Sorgulanmaktan çekinmeyin. Bazen bir başka göz sizin hiç umursamadığınız ama önemli bir eksiklik oluşturan özelliğinizi geliştirmenizi sağlayabilir.

6- Çok fazla maç izleyin:

İzleyebildiğiniz kadar çok maç izleyin. Turnuvalarda, TV’de, YouTube‘da vs. Ama unutmayın iyi bir eskrimci ancak iyi bir eskrimciyi seyretmelidir.

7- Özel dersler alın:

İyi bir eskrimci olmak için grup derslerin dışında mutlaka özel dersler almalısınız. Özel dersler hem daha öğretici hem de öğrendiklerinizi daha iyi kavramanızı sağlar. Bu derslerde antrenörünüz sizi daha da yakından keşfeder ve yeteneklerinizin daha hızlı ortaya çıkmasında katkı sağlar. Hala veteran eskrimciler bile özel dersler alırlar.

8- Klinik ve özel kamplara katılın:

İyi bir eskrimci olmak için haftalık antrenmanlar ve özel dersler dışında belirli dönemlerde oluşturulan Klinik Çalışmalara ve kamplara katılım sağlayın. Buralarda hem farklı hocalardan ders alma hem de farklı sporcularla karşılaşma imkanı yakalarsınız.

9- İyi beslenin ve vücudunuzu koruyun:

Beslenme her zaman çok önemlidir. İyi bir atlet iyi bir eskrimci beslenmesine ve beden bütünlüğüne özen göstermelidir. Antrenmandan önce karbonhidrat sonrasında ise protein ağırlıklı beslenme düzenini koruyun.

10- Zevk alın:

Her ne kadar elit bir eskrimci olmak için çok ama çok ve ciddiyetle çalışmanız gerekse de yaptıklarınızdan zevk almayı ve eğlenmeyi asla ihmal etmeyin. Motivasyonunuzun en önemli kaynaklarından biri de yaptığınız işten zevk almanızdır.

Kaynak:  IGOR CHIRASHNYA, Ağustos 2014

Top 10 Habits of an Excellent Fencer

Çeviri ve Edit: Nihan Karcı Karavelioğlu, KİSK Başkanı

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter