fbpx

Eskrim bir dövüş sporu mudur?

Eskrim bir dövüş sporu mudur? Bu sorunun cevabı eskrimin tarihsel gelişimi ile birlikte anlaşılması gerekir. Bir çok yerde, eskrimin modern boksun ilham kaynağı olduğu anlatılır. Ayak çalışmaları, hız, mesafe kontrolü ve strateji üzerine kurulu karşılaşmalar eskrim ve boksu benzer kılan özelliklerdir. Ancak bir eskrim maçından hiç bir zaman kırılan bir burun, patlayan bir göz yada yok olmuş beyin hücreleriyle ayrılmazsınız. Stratejiye gelince; Mike Tayson‘un dediği gibi “Yüzüne yumruk yiyene kadar herkesin bir planı vardır.” Eskrimde ise her hamlede yeni bir strateji üretirsin.

Dövüş Sporu ve Eskrim

Cambridge, dövüş sporunu “geleneksel yöntemlerle savaşma ya da kendini savunma” olarak tanımlıyor. Kökenini Roma dönemi savaş tanrısı Mars’tan aldığı yazılır (“Martial“). Eskrim, daha çok bir “kılıç sanatı” olarak görülmelidir. Eski zamanların savaş ve savunma silahı, tarihin ilerleyen dönemlerinde barutun keşfi ve ateşli silahların gelişmesiyle birlikte kendini kuralları ve belli bir disiplini olan bir spor aracına dönüştürmüştür. Modern eskrim için bir dövüş sporu tanımı yapmak doğru olmayacaktır.

En güvenli spor: Eskrim

Dövüş sporu, amaç sonuç ilişkisi bakımından “rakibini etkisiz hale getirmek” olduğu bir gerçektir. Eskrim de tarihsel bakıldığında bir dövüş sporudur. Bir düelloda kaybederseniz, ölüm muhtemel sonuçlardan biridir. Oysa günümüzde eskrim badminton ve masa tenisinden daha düşük bir yaralanma oranına sahiptir. Doğru ekipman kullananlar için, sert bir vuruştan kaynaklanan bir kontüzyon, bir maça katılmanın en kötü sonucudur. Eskrim, en güvenli sporlardan biri olduğu bir çok çalışmada da gösterilmiştir.

Eskrim ile diğer dövüş sporları (örneğin boks) arasındaki farklardan biri de eskrimin her yaş için bir spor olmasıdır. Yetmişli yaşlarında dahi bu sporu yapanlar bilinmektedir. Aynı durum boks için söylenemez. “Eskrim ve güvenlik” el ele giden kavramlardır. Bu özelliğin, hedefin rakibin bayıltmak, boğmak veya boyunlarını bükmek olan dövüş sporları için de benzer olduğunu söylemek imkansızdır.

Sonuç olarak; eskrim bugün için bir dövüş sporundan ziyade modern bir dövüş sanatı olarak tanımlanabilir.

 

Kaynaklar:

1- Owen Fulda, 2017 is fencing a combat sport?

2- Andy Britnell, 2019

 

Editör ve Düzenleme: Nihan Karcı Karavelioğlu, KİSK Başkanı

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter