fbpx

Eskrimin Çocuğunuza Faydaları

Eskrimin Çocuğunuza Faydaları

Eskrim temelde bir “meydan okuma sporudur.” Çocuğunuz rakibini karşısına aldığında elini, kolunu, beynini ve tüm bedenini kullanmak üzere mücadele eder. Eskrim öğrenmek için çabalayan bir çocuk aynı zamanda bir çok özelliğinin de gelişmesini sağlar. Dolayısıyla eskrimin bir çok açıdan çocuklarımıza faydası olacaktır:

1- Çocuğun sürekli hareket halinde olmasını sağlar

Eskrim çok yüksek enerji harcamayı gerektiren bir spordur. Enerjisi yüksek olan çocukları tam da tatmin edecek en iyi aktivitedir aslında. Böylece; çocuklar sağlıklı ve aktif bir yaşam stiline kavuşurlar.

2- Vücudu çalıştırdığı kadar beyni de kullanmayı öğretir

Eskrim oldukça stratejik bir spordur. Bir çoklarının deyişiyle “satrancın fiziksel şeklidir.” Çocukların kendilerini düşünürken aynı zamanda karşılarındakilerin de düşüncelerini analiz etmeye zorlar. Böylece; çok hızlı sürede karar verebilme becerilerini geliştirirler.

3- Denge ve postürün (İdeal Duruş) gelişimini düzenler

Eskrim, sahip oldukları bedenlerinde en iyi postürü elde etmelerini, dengelerinin gelişmesini ve dayanıklılıklarının artmasını sağlar.

4- Zamanlama yeteneklerini geliştirir

Eskrim iyi bir zamanlama yönetimi ister. Zamanlama yeteneği geliştikçe refleks ve koordinasyon özellikleri de aynı doğrultuda iyileşir.

5- Kendine güvenini artırır

Eskrim, bağımsız yapılabilen bir spor olduğundan çocukların kendi başlarına çalışmalarını, sorumluluk almalarını, başarıda ve mağlubiyetlerde kendi öz eleştirilerini yapmalarını sağlar. Hatalarından ders çıkarmak kendi görevleridir. Tüm bunlar, sosyal ve okul hayatlarında da kendi sorunlarını çözmede diğer yaşıtlarına göre daha deneyimli olmalarını sağlar.

6- Dikkatlerini geliştirir

Eskrim, çocukların dikkatlerini, konsantre olmalarını ve odaklanma güçlerini artırır. Bu yetenekler aslında tüm hayatları boyunca faydasını görecekleri özellikleri olacaktır.

7- Saygılı ve onurlu olmayı aşılar

Bu evrensel değerleri hayatları boyunca taşıyacaklarıdır. Rakibine karşılı saygılı olmayı, kazandıklarında veya kaybettiklerinde nasıl davranmaları gerektiğini hissederek öğrenirler.

8- Kendini kontrol etmeyi öğretir

Eskrim, kendini kontrol etmenin en iyi yollarından biridir. Stresi azaltır ve öfkeyi yatıştırır. Rakibine karşı avantajını kaybetmemek ve hata yapmamak için duygularını nasıl kontrol etmen gerektiğini öğretir. Kendini kontrol edebilme yeteneğini kazanan bir çocuk her zaman diğer tüm ilişkilerinde de daha başarılı olacaktır.

9- Güvenliğin önemini kavrar

Eskrim, göründüğünün aksine oldukça güvenli bir spordur. Yine de temel önlemleri almanız gerekir. Çocuklar bu önlemleri tekrar ve tekrar tecrübe ederler ve güvenli olmak onlar için yaşamlarının bir parçası olur.

10- Eğlendirir

Eskrim gerçek anlamda bir eğlencedir aslında. Tarihe ve fantastik romanlara ilgiyi artırdığı gibi bunlara ilgi duyan çocukları da kendisine çeker.

Eskrimin çocuğunuza faydaları elbette ki yukarıda anlatılardan daha fazladır. Her şeyden önce tam anlamıyla bir sportif aktivitedir. Eskrim ile hem zihni hem de bedeni aynı anda çalıştırmak mümkündür.        

 

Kaynak: London Fencing Club, Official Website

Çeviri ve Edit: Nihan Karcı Karavelioğlu, KİSK Başkanı

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter