fbpx

Hamed Sayyad

Hamed Sayyad

Hamed Sayyad: “Birincisi, kibirli olmamak için dikkatli olmak. Bu da büyük hedefler koymak ve antrenörünüze güvenmekle mümkündür. Zamanınızın değerini bilin ve yeni konuları öğrenmek için motive olun ve yenilikçi egzersizlere katılın. Ve rakiplerinizin de denediğini ve pratik yaptığını asla unutmayın.”

Hamed Sayyad 1985 doğumlu olup İran asıllıdır. Eskrim antrenörlüğü haricinde, İlk ve Acil Yardım Eğitimi almış olup sporcu beslenmesi, spor psikolojisi ve sporcu sağlığı ile ilgili de lisans eğitimleri bulunmaktadır. İleri seviyede Türkçe, İngilizce ve Rusya; orta seviyede Fransızca ve Almanca bilmektedir.

Hamed Sayyad, kulübümüz Teknik Heyet’ine Ekim 2020 itibarıyla katılmış olup çok kısa sürede sporcularımız ile kaynaşmıştır. Sevgili Hocamızı biraz daha yakından tanımak için kendisi ile yapmış olduğumuz söyleşiyi sizlere sunuyoruz.

Hamed Sayyad Flöre Antrenörü

Marmara Eskrim Kulübü Antrenörü

Başarılı bir sporcu

Profesyonel sporcu geçmişinde defalarca flöre branşında şampiyon olan antrenörümüz, 1999-2013 arası Yıldız, Genç ve Büyükler kategorisinde İran Milli Takımında sporcu olarak görev almıştır. 2006, 2007, 2010, 2011 ve 2012 sezonlarını kendi klasmanında 1. olarak bitirmiştir.
Yıldız ve Genç kategorisinde, 2006 Doha ve 2010 Guangzhou’da Asya Olimpiyatlarına iki defa katılmış olup; Büyükler kategorisinde ise 2007 Nantong, 2008 Tayland, 2009 Doha, 2010-2011 Seul, 2012 Wakayama ve 2013’te Şangay’da Asya Dünya Şampiyonalarında yarışmıştır.
Yine Büyükler kategorisinde, 2005 Lipzig, 2006 Torino, 2007 St. Petersburg ve 2009 Antalya, 2010 Paris, 2011 Katanya ve bir çok Grand Prix ve Dünya kupaları ve kamplarına katılarak uluslararası arenada boy göstermiştir.

Hakemlik kariyeri

Hamed Sayyad, aynı zamanda Uluslararası Eskrim Hakemi (FIE) Lisansına sahip olup hem flöre hem de kılıç branşlarında hakemlik tecrübesi bulunmaktadır.

Antrenör olarak Hamed Hoca

Antrenörlük geçmişinde 2009-2011’de Tahran Eskrim Birliği Flöre Antrenörlüğünü görevini üstlenmiş. 2011-2017 arasında ise aynı kurumda Baş Antrenör olarak görev yapmıştır.
Aktif olarak 2014-2017 arasında görevi devam ederken İran Milli Takım Antrenörü olarak göreve getirilmiş sonrasında da 2017-2019 arası Irak Milli Takımı Baş Antrenörü olarak görev yapmıştır.
Hamed Sayyad, İran ve Irak’taki Milli Takım Antrenörlüğü döneminde sporcuları ülke çapındaki bölgesel turnuvalarda sürekli olarak şampiyonluk ve bir çok derece alma başarısı gösterirken uluslararası turnuvalarda (Bölge Şampiyonaları, Dünya Kupaları, Satellite ve Dünya Şampiyonası) Yıldız, Genç ve Büyük kategorilerinde yükselen bir performans sergilemişlerdir.

SORU: Öncelikle sporcu geçmişinizi konuşalım. Bu spora nasıl başlamaya karar verdiniz? Ailenizin bu spora ve size karşı yaklaşımı nasıldı?

Tahran Yetenek Arama Merkezi bana yüzme, jimnastik ve eskrim önerdi. Hepsini yapmaya başladım ve sonunda ben ve ailem bunların içinden eskrimi seçtik. Eskrim yapmaya 9 yaşımdan başladım ve ailem bu konuda beni destekleyenler içinde ana rolü oynadı.

SORU: Neden flöre branşını seçtiniz? Antrenör olarak baktığınızda, kendinizi eskrim sporcusu olarak nasıl buluyorsunuz?

En başından beri İran’ın en iyi koçlarından biriyle, Sarkis Asaduriyan ile başlamak gibi iyi bir şansım oldu. Ardından kılıç ve flöre arasında flöre branşında seçildim. Bir koç olarak bakarsam, daha çok öğrenebileceğimi düşünüyorum ve sadece eskrimde değil fiziksel egzersizlere de daha fazla dikkat etmem ve konsantre olmam gerekiyordu. bu nedenle sporcularımıza mutlaka Fencing Specific Exercise (FSE) antrenmanları yaptırıyorum.

SORU: Flöre branşını, bu sporla ilk kez tanışacak sporcuya ve ailesine, nasıl anlatırdınız?

Eskrim sporunun temeli (anası) flöredir.  Çekicilik, odaklanma, teknik ve taktik beceriler… Eskrime ait tüm özellikler tek başına flörede toplanmıştır.

SORU: Eskrimde sporcu ve antrenör olarak birçok başarılara sahipsiniz. Flöre branşını uzun yıllar yapmayı amaçlayan sporcularımıza önerilerinizi alabilir miyiz?

Flöre branşı iyi düşünme, güçlü beden ve çok sayıda tekrar gerektirir. Bu alana yeni başlayanlara tavsiyem; ilk yıl el ve ayak tekniklerini öğrenmeleri ve yarışmak için acele etmemeleri. Bu sayede doğru teknikle eskrim yapmayı gelecekte daha kolay ve daha iyi öğrenebilirler.

SORU: Türkiye’de eskrim antrenörlüğünün akademisi yok. Türkiye’de spor akademisi bitiren birçok öğretmen adayı eskrim sporunun ne olduğu konusunda dahi bilgi sahibi değil. Sizin aldığınız eskrim eğitimleri nelerdir ve sporcularımıza ne gibi artı değerler kazandırmakta kullanıyorsunuz?

Her şeyden önce; koçlar, kendilerine çok fazla bilgi eklemiyorlar. Aslında tüm dünyadaki eskrim koçluk kursları temel şeyler sağlıyor ve inanıyorum ki biri profesyonel koç olarak çalışmak istiyorsa eskrimi doğru ve iyi öğrenmesi gerekiyor. Eskrim öğretmek için kendilerine ait bir eskrim felsefesine sahip olmalıdırlar. İran ve Uluslararası flöre koçluk derecesine sahibim ve bir çok ünlü koçla çalışma şansım oldu: Assadourian Sarkis, Yarmolcovich Igor, Tikhanov Sergey, Apalkov Sergey, Dvornichenko Sergey and Batonov Oleg… Ve tabi ki bende yeri apayrı olan Damir Sayfutdinov ile…

SORU: Eskrim sporcularının bazıları gelecek planlamalarında eskrim antrenörü ve hakem olmayı hedefliyorlar. FIE hakemi olarak, hakem olmak isteyenlere önerilerinizi alabilir miyiz?

Hakem olabilmek için öncelikle kuralları iyi ve dikkatli bir şekilde çalışmak ve sonrasında da çok tecrübe etmek gerekir. Gerçek maçta çok fazla hakemlik yapmanızı ve ayrıca video izlemenizi tavsiye ederim. İyi bir koç olmak için ihtiyaçlar, temel seviyelerden profesyonelliğe yavaş yavaş başlar ve koçlar arasında danışma ve bilgi ve deneyim aktarımı çok önemlidir. Her düzeyde birbirimizden ve herkesten bir çok yeni şeyler öğrenebiliriz.

SORU: Turnuva giden bir sporcu sabah kalkıp turnuva başlayana kadar neler yapmalı? Sporcunun nasıl beslenmeli? Psikolojisi nasıl olmalı?

Herkesin yarışmaya hazırlanma kendine ait rutini vardır ve bu sadece yarışmaların sabahı değil yarışma gününün son gecesinden itibaren başlatılabilir.

SORU: Marmara Eskrim Kulübü‘nün hedefleri arasında dünyada ses getiren flöre kulüpleri arasında yer almak da vardır. Diğer ülkelerdeki eskrim kulüpleri ile Marmara Eskrim Kulübü’nün çalışmalarını kıyaslar mısınız?

Neyse ki Marmara Eskrim Kulübü’nün teknik olarak dünyadaki önde gelen kulüplerden eksik bir yönü bulunmamaktadır. Ama eskrimin daha gelişmesi ve güçlenmesi için Spor Bakanlığı ve Eskrim Federasyonundan daha çok destek görmeliyiz. Özellikle ekipman ve uluslararası turnuvalara katılım desteği…

SORU: Marmara Eskrim Teknik Heyet çalışmalarınızda; eskrim antrenmanı, turnuva antrenmanı ve eskrim kondisyon antrenmanı planları nasıl yapılıyor? Dünya’da uygulanan antrenmanlara göre de kıyaslar mısınız?

Antrenman yöntemi kulüp ve sporcuların amacına ve müsabaka sezonuna göre değişiklik göstermektedir. Kulüp eğitiminde ve taban seviyesinde, eşit olmayan sporcu seviyesi nedeniyle, fizik ve teknik hareketler üzerine daha fazla odaklanmaktayız.

SORU: Marmara Eskrim sporcuları ana dilleri Türkçe olmayan sporcuların da tercih ettiği bir spor kulübü. Dört dili akıcı konuşmanızın ve uluslararası antrenör olmanızın farklılıklarını özellikle velilerimize nasıl anlatırdınız?

Eğitim, özellikle temel gruplarda çok fazla açıklama gerektirdiğinden, dil, ırk ve milliyet farkı gözetmeksizin herkese ulaşabilme imkanı sağlıyor. Eğitim ve öğretim kendi dilinde olduğunda daha hızlı ilerleme kaydedersiniz. Ben sporcularımla Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak rahatlıkla iletişime geçebiliyorum. Bu, kulüp için oldukça avantajlı ve önemli bir özellik oluşturuyor.

SORU: Eskrimciler psikolojik olarak her yaşta farklı süreçlerden geçmekte. Psikolojik olarak Marmara Eskrim’de antrenörlerin sporculara yaklaşımlarından bahseder misiniz?

Eskrimin her yaş için geliştirilmesine yönelik farklı pratik zihinsel stratejiler vardır ve bunlar antrenman veya yarışma zamanlarında değişebilir. Antrenörler ve eskrimciler için faydalı olan bazı örnekler verebilirim: Motivasyon ve Hedef Belirleme, Zihinsel Oyunu Alıştırma, Kendi Kendini Sınırlayan İnançları Kaldırmak, Zihinsel Hazırlık, Dikkat Kontrolü Eğitimi, Kendine Güven Oluşturmak…

SORU: Çok kısa zamana sporcularımız tarafından sevilen ve saygı duyulan bir hoca olduğunuzu gözlemliyoruz. Marmara Eskrim Spor Kulübünde sporcu – antrenör ilişkisini nasıl buluyorsunuz?

Öncelikle bana gösterdiğiniz nezaket ve beni aranıza kabul ettiğiniz için hepinize teşekkür etmek istiyorum. Sporcular ve antrenörler arasında dengeli bir ilişki olmalıdır. İlişkilerin daha fazla güvene ve daha iyi iletişime doğru ilerlemesi önemlidir ve tüm bunlar zamanla kazanma tavrını şekillendirir ve güçlendirir. Herkesin birbirine karşı dürüst olması gerekiyor; bu da daha güçlü egzersizler, atletik ilerleme ve kişisel gelişim sağlar. Tüm bunlar, öğrenci ve antrenör arasındaki dostane bir ilişki biçiminde değil, standart bir antrenör ve sporcu biçiminde mümkündür.

SORU: İran Milli Takımın antrenörlüğü yaptığınız dönemde sporcularınızla turnuva öncesi neler konuşuyordunuz?

Sporcular yarıştan önce kendi rutinlerini yaparlardı ve ben bir onlara antrenmanlarda önceden belirlenmiş hedefleri daha fazla hatırlatırdım. En önemlisi; onları istenen sonucu elde etmeleri için ellerinden gelenin en iyisini yapabilmeleri için motive ettim.

SORU: Antrenman ve turnuvalarda en hassas olduğunuz konu nedir?

Disiplin ve ciddiyet…

SORU: Dünyadaki diğer kulüplere baktığınızda Marmara Eskrim Kulübünün yönetimini nasıl buluyorsunuz?

Kendi adıma; yönetimin yorulmak bilmeyen ve günlük çabalarını için teşekkür etmek istiyorum ve özellikle pandemi sırasında sınırlı kaynakları nedeniyle sporcuların antrenman sürecini kesintiye uğratmamaları için gösterdikleri çabalar takdire şayandır.

SORU: Bir eskrimcinin zihinsel ve fiziksel gelişimlerini düşündüğümüzde, her klasmanda farklı aşamalarda geçiyorlar. Klasmanlarda ilerleyen bir sporcunun unutmamaları gereken altın kural nedir?

Birincisi, kibirli olmamak için dikkatli olmak. Bu da büyük hedefler koymak ve antrenörünüze güvenmekle mümkündür. Zamanınızın değerini bilin ve yeni konuları öğrenmek için motive olun ve yenilikçi egzersizlere katılın. Ve rakiplerinizin de denediğini ve pratik yaptığını asla unutmayın.

SORU: Marmara Eskrim Ailesine mesajınızı alabilir miyiz?

Herkesin elinden geleni yaptığını ve sporcularımızın sağlıklı bir şekilde çalışabilmeleri için seferber olduğunu görüyorum. Bu çok ama çok kıymetli bir çaba. Başarı için uygun şartlar mevcut ve umarım çok yakın bir gelecekte kulübün hem yurt içinde hem de uluslararası ve olimpiyat arenalarında bir çok madalya kazanacağını göreceğiz.

SORU: Son olarak unutamadığınız bir eskrim anınızı paylaşır mısınız?

Uluslararası bir turnuvada sadece iki bilardo galibiyetiyle kalifiye oldum ve ardından finale kadar tüm maçlarımı kazanıp altın madalya aldım.

 

Sevgili Hamed Hoca’mıza, tüm Marmara Eskrim Kulübü adına teşekkürlerimizi sunuyorum.

Röportaj: Nihan Karcı Karavelioğlu

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter