fbpx

İyi Bir Eskrimcinin Nitelikleri

İyi Bir Eskrimcinin Nitelikleri

İyi bir eskrimci olmak için bir çok niteliklere sahip olmak ve bunları başarılı bir şekilde kullanmak önemlidir. Fiziksel, zihinsel ve psikolojik olarak önemli nitelikleri edinmek ve geliştirmek sporcuların başarı düzeylerini her geçen gün daha da ileriye taşıyacaktır. İyi bir eskrimcinin nitelikleri nelerdir?

Fiziksel Nitelikler

Fiziksel olarak en önemlisi hız ve dayanıklılıktır. Sonra güç gelir; ancak gücü sertlik için değil patlayıcı hız için kullanmak önemlidir. Esneklik bir diğer niteliktir ve karşı karşıya kaldığı reaksiyon süresini en kısa zamana indirmek için gereklidir.

Zihinsel Nitelikler

Zihinsel açıdan, strateji ve taktikler için, iyi ve temiz bir zihin şarttır. Rakibin hamlelerini mümkün olan en kısa sürede ki saniyeler ve saliseler içinde olmalıdır, kavrama, analiz etme ve buna göre taktik belirleme yeteneğini geliştirmek iyi bir zihin ile mümkündür.

Psikolojik Nitelikler

Psikolojik olarak ise iyi bir eskrimci yoğun çatışma koşulları altında odaklanmayı, konsantrasyonu ve duygusal dengeyi koruyabilmeyi sağlamalıdır. Stres yönetimi üzerinde en çok durulması gereken durumlardan biridir.

İyi bir eskrimcinin nitelikleri hemen sahip olmak mümkün değildir elbet ama ısrarlı ve düzenli çalışma ile mutlaka elde edeceğinize inanmalısınız.

Ayrıca Eskrimde başarılı olmak için kazanılması gereken 10 alışkanlık! yazımızı da mutlaka okuyun.

 

Kaynak:

Fencing, Questions By Robin Catling

Çeviri ve Düzenleme: Nihan Karcı Karavelioğlu, KİSK Başkanı

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter