fbpx

Olimpik Eskrimci Valentina Vezzali

Olimpik Eskrimci Valentina Vezzali

Olimpik Eskrimci Valentina Vezzali tam altı kez flöre dalında olimpiyat madalyasına sahip olmuştur. Üst üste 3 kez olimpiyat şampiyonu olan ilk eskrimcidir.  Aynı zamanda 11 kez Dünya Şampiyonu olma başarısını elde etmiştir. O aslında “şampiyonların şampiyonu” yakıştırmasını hak eden bir sporcudur. Şimdi 46 yaşında, 2 erkek çocuk annesi ve İtalya’da aktif bir politikacıdır. Şimdi kendi sözlerinden onu dinleyelim:

Kendiniz için karar verin

Kariyerim boyunca hatta çocukluğumdan bu yana, her zaman ulaşmak için zorlayıcı bir hedef belirledim. Hayattaki en büyük inançlarımdan biri, kariyerlerimizde, hayatlarımızda ne yapacağımıza karar verecek olan bizler olmamız gerektiğidir. Başkaları bize nerede duracağımızı ve ne zaman duracağımızı söylememeli. Kendiniz için karar verdiğinizde yada vazgeçtiğinizde seçme gücüne sahip olursunuz. Bu, bir atlet olarak kariyerinizi bırakmaya karar verdiğinizde veya İtalya’da söylediğimiz gibi “folyoyu çiviye asmaya” karar verdiğinizde de geçerlidir. Başkalarının size ne yapmanız gerektiğini söylemesine izin vermeyin.

 Doğru atım ancak doğru zamanlamada işe yarar

Ezio Triccoli çok özel bir antrenördür. Her sporcu ile kendi karakterini ve sitilin takip ederek çalışmaktadır. Doğru teknikle ve kendi kişisel özelliklerini kullanarak başarı kazanabileceklerine sizi ikna eder. Büyük yeteneklere sahip olan sporcu Olimpiyat Oyunlarında kazanmak için şanslıdır ancak güçlü bir yeteneği olan ama büyük yeteneğe sahip olmayan sporcular bile bir çok şampiyonluklar kazanabilir. Sporcuları kendine has özelliklerine göre şekillendirebilen Triccoli’nin en temel özelliğidir bu.

Triccoli ile en çok teknik ve mesafe üzerine çalıştık. Önce çok kısa mesafelerle, ardından zamanla mesafeleri gittikçe artırarak devam ettik. Bu eğitim sırasında benden adımlarımı saymamı ve zamanlama ve nabza çok dikkat etmemi isterdi. Doğru atım ancak doğru zamanlamada işe yarar. Dikkatimizi tekniğin bu yönlerine odaklamak, her eylemi saymak ve doğru zamanlamayı ve mesafeyi bulmak bizim için çok önemliydi. Bu konu, Triccoli’nin ana odak noktasıydı ve üzerinde çok ama çok çalıştık. Onunla 15 yaşıma kadar devam ettim.

Öngörülemez olmayı öğrendim

Giulio Tomassini, ben on sekiz yaşındayken kentimize geldi. O biraz farklıydı. Onunla hem teknik hem de taktik eskrim üzerine çalıştım. Bana rakibime karşı tahmin edilemez olmayı öğretti. Rakiplerim için öngörülemez bir oyuncuydum artık.

Eskrimle büyümeyi bilmek

Eskrimdeki büyümemin çok önemli bir parçası, benden dört yaş büyük Giovanna Trillini’nin varlığıydı. Onunla antrenman yaparken her zaman 5-0, 5-0, 5-0 kaybeden bir çocuktum. Her gece eve gittiğimde, çaresizlik ve büyük üzüntü içinde olurdum çünkü her zaman ona yeniliyordum. Babam ise “Merak etme, çünkü yarın ona bir puanla yaklaşacaksın. Belki bir gün sonra ona bir puan daha yaklaşırsın. Ve bir gün onu yenene kadar.” Gerçekten de oldu.

O benim harika bir arkadaşım. İtalyan Federasyonunun baş antrenörü. Benim için her zaman bir referans noktası olacak. İnanıyorum ki ben olduğum gibiysem ve kariyerime sahip olsaydım, bunun da Giovanna Trillini yüzünden olduğuna inanıyorum. Benim için her zaman arkadaş olacak ve aramızda büyük bir saygı var. Ona büyük saygı duyuyorum ve onun da bana büyük saygı duyduğuna inanıyorum.

Her gün 6-7 saat antrenman

Çok kararlıyım ve çok inatçıyım! Bir hedefim varsa, o hedefe ulaşmak için ne gerekiyorsa yaparım. Günde altı ila yedi saat antrenman yapardım. Kariyerimin son gününe kadar, salona ilk giren ve oradan ayrılan son kişi bendim. İtalya’daki ve dünyadaki birçok eskrimci için bir referans noktası olduğuma ve eskrimin İtalya’da büyümesine yardımcı olmak için elimden gelen her şeyi yaptığıma inanıyorum.

Her sabah güneş doğarken kalkar fiziksel antrenmanlara başlarım. Sonra koşuyor ve yüzüyorum. Eskrim antrenmanlarını ise akşamları yapıyorum. Antrenman bir yana, bir sporcu olarak diyetimi çok dikkatli izliyorum. Özel bir beslenme diyeti uygulamıyorum. Sağlıklı olan her şeyi ayırt etmeden yerim. Kariyerim sırasında iki çocuk doğurdum ve önce onlar için en sağlıksı ne ise ona odaklandım.

Sınırları aşmak

Her zaman kendi sınırlarıma konsantre oldum ve sınırlarımı aşmak istedim. Benim için önemli rol modellerimden birisi ve hatta en önemlisi koç Tomassini’ydi. Onunla eğitim aldığımda beni en zorlu eylemleri en doğal şekilde yapmayı öğretti. Çok doğal bir şekilde çok zor hareketleri yapabilme yeti geliştirdi. Bundan dolayı, müsabakalar sırasında aslında zevk alıyordum. Hatırladığım en sevdiğim anekdotlardan biri, bir dünya şampiyonası maçında bir rakibe karşı eskrim yaptığım ve aniden sayı aldığım zamandı. Sonra rakibim hareketlerini değiştirdi ama ben yine sayı aldım. Yine o değişti ve ben hala puan alıyordum. Bu yüzden koçuna “Ne yapmalıyım?” anlamına gelen sıkıntılı yüz ifadeleriyle baktı. Koçu kollarını açarak “Ne yapacağını bilmiyorum, sanki aklını okuyor gibi!” demişti.

Ah şu rakipler (!)

Şu anda bir çok başarılı kadın eskrimci var. Mesela,  Elisa Di Francisca. Harika bir tekniği ve zamanlaması var. Çok uzun ve boyunu çok güzel kullanıyor. Ona karşı savunma yaptığınızda size dokunamayacağını düşünüyorsunuz ama yine de dokunuyor. Arianna Errigo‘nun da harika bir zamanlaması var. O da çok güç  tahmin edilebilen biri ve saldırıları harika. Inna Deriglazova ise harika bir eskrimci ve şu anda benim için muhtemelen dünyanın en iyisi. Çok sessiz ve üretken bir şekilde eskrim yapıyor.

Küçük sporculara öğütler

Spor bir tutkudur. Disiplin ve ne olursa olsun çok çalışkanlık ister. Disiplin ise fedakarlık gerektirir. Eskrim yapmayı seviyorum, bu benim dünyam. Medya tarafından daha çok vurgulanmasını çok isterim. Spor dünyası sadece futbol değildir ve eskrimden çok şey öğrenebileceğimizi düşünüyorum: rakiplere saygı, sabır, hız, strateji… Yani; hayatta ihtiyaç duyulan her şey.

Büyük maçlara girmeyi hayal eden yetişkinler ve gençlere en içten saygılarımı sunmak istiyorum ama özellikle en genç eskrimcilere, eskrimin fantastik dünyasına girecek olan küçük sporculara bir mesaj göndermek istiyorum: Eskrim bir hedefler ve değerler sporudur çünkü size gerçekten hayatta rakibe ve kurallara saygı, kararlılık ve fedakarlık gibi değerleri öğretir.

Umarım pandemi en kısa sürede sonlanacak ve yakında normale döneceğiz. El sıkışmak ve birbirlerine sarılmak çok güzel ve buna geri döneceğimize inanıyorum. İyimserim!

Olimpik Eskrimci Valentina Vezzali

Kaynak:

1. Wikipedia

2. Namita Nayyar, Women Fitness, 2017
3. IGOR CHIRASHNYA, Nisan 2020

Çeviri ve Düzenleme: Nihan Karcı Karavelioğlu, KİSK Başkanı

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter